Osteoartritis, koja ima više imena (degenerativni artritis, degenerativna bolest zglobova ili osteoartroza), je kronična degenerativna bolest zglobova koja se razvija u više faza. Karakterizira je uništavanje zglobne hrskavice i okolnog tkiva, što uzrokuje bolove i smanjenu pokretljivost zglobova.
Na razvoj kronične bolesti utječu prekomjerna tjelesna težina, prekomjerne opterećenja pri radu, nasljednost, spol i dob.
Osnovni problem zbog kojeg većina traži pomoć je bol. U početnim fazama pojavljuje se prilikom preopterećenja i poboljšava se tijekom odmora. Kako bolest napreduje, bol se javlja i u mirovanju i noću. Prisutni su i ukočenost zglobova, nemogućnost kretanja i deformacije zglobova.
U slučajevima kada su zahvaćeni kralješci kralježnice, mogu se pojaviti problemi zbog iritacije živaca između kralješaka, što uzrokuje bolove u ekstremitetima, posebno nogama (išijadični bol).
Kako si možete olakšati tegobe i smanjiti bolove pri osteoartritisu?
– Planirajte odgovarajuću vježbu za očuvanje pokretljivosti i mišićne snage prema svojim mogućnostima. Dobar izbor su plivanje ili hodanje. Izbjegavajte neprekidno hodanje na duže udaljenosti. Povremeno se odmarajte. Ne radite vježbe koje vam uzrokuju bol.
– Biciklirajte 15 minuta dnevno, ako vam to ne uzrokuje bol.
– Održavajte odgovarajuću tjelesnu težinu, posebno u slučaju osteoartritisa koljena, kuka ili donjeg dijela kralježnice.
– Raznolika zdrava prehrana koja uključuje voće, svježe ili kuhano povrće, cjelovite žitarice, perad, ribu, jaja, mlijeko i jela s niskim udjelom masti.
– Nosite udobne cipele (ne s visokom petom).
– Pazite pri kretanju da ne radite brze i nagle pokrete.
– Za olakšanje jutarnje ukočenosti pokušajte s nekoliko minuta tuširanja jakim mlazom tople vode.
– Koristite štap za pomoć pri hodanju, ako je potrebno.
– Ispravite držanje, ako je potrebno. Prevenciju treba započeti već u djetinjstvu i poticati pravilan razvoj mišića sportskim aktivnostima.
– U slučaju bolova u vratu, pokušajte spavati bez ili s vrlo tankim jastukom. Ojačajte mišiće vrata nježnim vježbama i izbjegavajte vježbe s težinama.
– U slučaju bolova u donjem dijelu leđa pridržavajte se preporuka za saginjanje i podizanje predmeta. Za sjedenje birajte prikladne stolice, osigurajte odmor tijekom opterećenja ili dugotrajnog sjedenja u jednom položaju. Izbjegavajte fizička preopterećenja.
– Akupunktura, magnetoterapija, osteopatija, masaža, mezoterapija, termoterapija.