Dišni sustav, Tegobe

Gripa

Gripa je akutna respiratorna bolest koju uzrokuju različite skupine virusa, uključujući virus influence A, B i C. Gripa je vrlo zarazna bolest koja se širi epidemijski, a najčešće se pojavljuje u hladnijem dijelu godine.

Gripa se prenosi s osobe na osobu kapljicama sline i nosnih izlučevina koje bolesna osoba izbacuje prilikom kašljanja, kihanja i govora. Virusi se mogu izravno udisati ili se širiti zrakom u prostoru ili na površinama predmeta.

Inkubacijski period traje oko dva dana, što je vrijeme od kontakta s osobom zaraženom virusom do pojave simptoma. Nakon tog razdoblja naglo se javljaju karakteristični znakovi gripe: visoka temperatura, suhi kašalj, bol u grlu, glavobolja, kihanje, bolovi u mišićima i curenje nosa. U nekim slučajevima mogu se pojaviti i mučnina i povraćanje.

U većini slučajeva, nakon tjedan dana i uz simptomatsko liječenje, svi simptomi nestaju, iako se može javiti umor koji traje još tjedan dana. Međutim, kod određenih skupina ljudi gripa može izazvati dodatne komplikacije, osobito kod starijih osoba, djece mlađe od dvije godine, te osoba s bolestima srca, bubrega, pluća, jetre, metaboličkim sindromom ili imunosupresivnim stanjima.

Opći mjere za gripu:

Najbolji način prevencije je izbjegavanje infekcije. Uključuje poštivanje osnovnih higijenskih mjera i jačanje imunološkog sustava. Jedite zdravu hranu, pijte puno tekućine i osigurajte dovoljno sna. Izbjegavajte pušenje i konzumaciju alkoholnih pića.

Mjere tijekom bolesti:
– Odmarajte se i jedite redovite obroke.
– Konzumirajte voće i povrće bogato vitaminima A i C, beta karotenom, cinkom i drugim antioksidansima. Pijte mnogo sokova od citrusa zbog visokog sadržaja vitamina C.
– Pijte puno tekućine: voda, sokovi, čajevi. Tkućina omekšava sluz i pospješuje njezino izlučivanje. Uz povišenu tjelesnu temperaturu i znojenje, važno je nadoknaditi izgubljenu tekućinu.
– Korisna su i neka jela: češnjak i luk, limunov sok s medom, rotkvica, por ili borag.
– Koristite ovlaživače zraka s eteričnim uljima (eukaliptus, timijan, origano, niaouli) za podršku dišnim putevima i povećanje vlage u prostoriji. Eterična ulja olakšavaju kašalj i djeluju antiseptički.
– Za olakšanje simptoma začepljenog nosa: ispiranje toplom slanom vodom ili fiziološkom otopinom.
– Nemojte dijeliti nosne kapi i inhalatore s drugim članovima obitelji, jer se tako prenose virusi.
– Visoku temperaturu možete smanjiti hladnim kupkama ili oblozima s hladnom vodom na čelu, prsima i trbuhu. Krpe namočite u hladnu vodu i pripremite obloge.
– Antibiotici nisu potrebni osim u slučajevima bakterijske infekcije.
– Često perite ruke sapunom i vodom, barem jednu minutu. Obavezno ih operite prije i poslije obroka, nakon korištenja WC-a, nakon kontakta s bolesnom osobom ili osobom koja kašlje ili kiše. Kada nije dostupna voda, koristite maramice s alkoholom.
– Kada kašljete, prekrijte usta i nos maramicom ili rukavom.
– Izbjegavajte dodirivanje predmeta (na primjer, naočala, pribora za jelo i drugih svakodnevnih stvari) koji su bili u kontaktu s bolesnim osobama.
– Izbjegavajte poljupce i bliske kontakte kako biste spriječili infekciju zdravih ljudi.
– Redovito provjetravajte i čistite prostorije (običnim sredstvima za čišćenje). Često brišite površine namještaja i kvake, jer virusi mogu preživjeti nekoliko sati ili dana.

Mjere za prevenciju infekcije virusom gripe:

Prevencija gripe je posebno važna za osobe s povećanim rizikom od komplikacija, kao što su kronični bolesnici, osobe s oslabljenim imunološkim sustavom i starije osobe.