Astma je reverzibilna opstrukcija dišnih puteva koja nastaje zbog prekomjernog odgovora dišnih puteva na različite nadražaje. Posljedice uključuju stezanje bronhijalnih glatkih mišića, oteklinu, upalu sluznice i stvaranje viskozne sluzi.
Astma se može pojaviti u bilo kojoj dobi, najčešće u djetinjstvu, a često je povezana s drugim alergijskim bolestima, poput atopijskog dermatitisa, obiteljskom anamnezom astme i u obiteljima gdje roditelji puše. Kod odraslih, astma može biti povezana s nosnim polipima, sinusitisom, alergijama na aspirin ili može biti posljedica čestog izlaganja plastičnim smolama, drvenom, metalnom prašini itd. tijekom radnog vremena.
Nadražaji koji mogu izazvati astmatični napad su raznoliki: pelud, prašina, dlake životinja, gljivice, plijesan, virusne infekcije, promjene vremena, emocionalni stres, iritantni dim i mirisi, tjelesna aktivnost i slično.
Najčešći simptomi su kašalj, zviždanje s osjećajem gušenja (nedostatak daha) i stridor. Ovi simptomi se ponavljaju često, s različitim razmacima. Iako se mogu pojaviti u bilo kojem trenutku, najčešći su u noćnim i ranim jutarnjim satima. U nekim slučajevima, pacijenti mogu osjećati simptome manje ili više kontinuirano.
Opći mjere:
– Izbjegavajte alergene (prah, pelud, plijesan, gljivice, viruse, klimatske promjene, stres itd.).
– Pijte puno tekućine (2–3 litre dnevno) kako biste smanjili viskoznost sluzi.
– Neka hrana može doprinijeti smanjenju bronhijalne osjetljivosti i smanjiti sklonost napadima astme, poput luka i češnjaka, hrena, meda, voća i povrća bogatog beta-karotenom.
Domaći pripravci koji mogu pomoći:
– U litru vode dodajte 2 sitno sjeckana luka, 2 žlice meda i 2 žlice listova eukaliptusa. Prokuhajte 15–20 minuta. Para se može udisati kao inhalacija. Nakon toga, pripremite čaj i popijte ga.
– U posudu stavite narezani luk i prelijte ga kvalitetnim medom. Ostavite da odstoji nekoliko dana. Možete dodati i nekoliko češnja češnjaka (6–8). Sirup uzimajte po potrebi, 3 žličice dnevno.
– Topli oblozi s lukom: luk narežite na kolutove i prelijte medom. Nanesite izravno na prsa, pokrijte krpom i obucite se.
Fizioterapija može pomoći u lakšem iskašljavanju, kao i vježbe disanja za opuštanje mišića ramena i izdisanje do kraja uz korištenje dijafragme. Vježbajte smanjeno disanje: dišite polako i tako lako da ne osjećate udah i izdah dok držite prst ispod nosa. Dišite kao kroz slamku, dok ne osjetite blagu potrebu za udahom. Pokušajte usporiti proces disanja i opustiti dijafragmu. Vježbe su potpuno bezopasne i imaju dugoročne terapeutske učinke.