Povišen krvni tlak ili hipertenzija je kronično povećanje krvnog tlaka. O kroničnoj hipertenziji govorimo kad je vrijednost krvnog tlaka jednaka ili veća od 140/90 mm Hg.
Hipertenzija je jedan od najvažnijih zdravstvenih problema u razvijenim zemljama i veliki faktor rizika za kardiovaskularne bolesti koje su jedan od najčešćih uzroka smrti.
Uzroci kronične hipertenzije
Najčešće je uzrok nepoznat, a povezan je s genetskim čimbenicima i životnim navikama, kao što su prekomjerna konzumacija alkohola, stres, sjedilački način života, loša prehrana, prekomjerna težina i slično. U nekim slučajevima, hipertenzija je povezana s drugim bolestima, osobito bolestima bubrega, endokrinog sustava i kod uporabe pojedinih lijekova (kortikosterodi) ili zamjenskih hormona (estrogeni).
Simptomi povišenog krvnog tlaka
Simptomi obično nisu prisutni ili nisu specifični, kao na primjer:
- glavobolja
- vrtoglavica ili
- mutan vid
Ponekad pacijent otkrije hipertenziju tek nakon srčanog ili moždanog udara.
Hipertenzija postupno oštećuje krvne žile i pogađa vitalne organe kao što su srce, mozak, bubrezi i oči. Osim toga, srce je pod većim opterećenjem te može doći do njegovog zatajenja.
Što učiniti kod pojave hipertenzije?
Najvažnija je promjena načina života i prehrambenih navika, jer se stanje može poboljšati zdarvim načinom života. Ako nakon određenog vremenskog razdoblja ove mjere nisu doprinijele snižavanju krvnog tlaka potrebno je uključiti i preparate od ljekovitog bilja i/ili medicinskih proizvoda odnosno lijekova.
Opće mjere
- Smanjenje težine, ako je potrebno
- Smanjiti unos soli. Ne dodavati sol u već pripremljena jela. Mnoge namirnice sadrže veliki udio soli, npr. suhomesnati proizvodi, konzervirana hrana, brza hrana, grickalice, itd.
- Smanjiti upotrebu životinjskih masti. Povećati udio voća, povrća i mahunarki.
- Umjerenost u uživanju alkohola, kave i čaja
- Prestanak pušenja
- Svakodnevna tjelovježba
- Izbjegavati stres
Hipertenzija je veliki faktor rizika nastanka kardio-vaskularnih bolesti. Rizik je veći ako ga prati hiperkolesterolemija (povišen kolesterol), hiperurikemija ili dijabetes. Osim stresa, također je potrebno pratiti i te čimbenike.