Prostata je muška spolna žlijezda koja se nalazi ispod mokraćnog mjehura, te okružuje područje između mjehura i uretre. Prostata luči tekućinu koja osigurava hranjive tvari i prikladno okruženje za preživljavanje spermija. Najčešće benigne promjene su prostatitis, hiperplazija ili adenom.
Adenom ili benigna hiperplazija prostate je povećana prostata. Obično se prvi znakovi javljaju kod muškaraca starijih od 50 godina, te su povezani s hormonskim promjenama.
Simptomi koji se javljaju su povećana potreba za mokrenjem (osobito noću), poteškoće u izlučivanju mokraće zbog smanjenog volumena i snage mlaza, zadržavanje urina i isprekidano mokrenje.
Prostatitis je upala prostate. Javlja se akutno radi bakterijske infekcije (E.coli, Enterococus, K pneumoniae, Proteus, itd.), ali može postati i kronična ako se ne liječi ispravno. U nekim slučajevima dolazi do kronične upale bez prethodne bakterijske infekcije.
U akutnim slučajevima simptomi se javljaju iznenada, s visokom temperaturom praćenom općom slabosti, bolovima u leđima i intenzivnom nelagodom.
Opće mjere kod hiperplazije prostate
- Izbjegavajte konzumiranje velike količine hrane i vode u kratkom vremenu
- Prilikom mokrenja mišiće pritisnite postupno a ne naglo
- Ne zadržavajte mokraću. Mokrite tako često koliko je potrebno.
- Izbjegavajte začinjenu hranu, suhomesnate proizvode, alkohol i pušenje, jer djeluju iritirajuće na prostatu i urinarni trakt.
- Izbjegavajte masnu hranu.
- Izbjegavajte sjedilački način života.
- Preporuka je svakodnevna tjelovježba ili hodanje.
- Prehrana treba sadržavati puno povrća (brokula, cvjetača, kelj, kupus, rotkvica, patlidžan), voća, mahunarki, a manje crvenog mesa, zasićenih masti, soli i šećera.
- Održavajte primjerenu tjelesnu težinu.
- Redovno idite na liječničke preglede.